
Conversation Patterns for Software Professionals
Cooperation between the business and IT is governed by two harmful stereotypes: IT claims that in the business they do not know what they want, while the business is convinced that IT does not think with a business mindset. Sometimes, we entrench ourselves in these positions to such an extent that we are unable to find a thread of understanding, which is necessary to develop valuable software.

Getting Things Programmed. Droga do efektywności
Na pracę programisty składa się bardzo wiele zadań. Nawet jeżeli 90% czasu spędzamy na „klepaniu w klawiaturę”, to w trakcie tych działań wykonujemy całą gamę najróżniejszych czynności. Sprawne sterowanie swoją uwagą, planowanie zadań czy umiejętność ich oszacowania to wiedza, której brakuje większości programistów. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z istnienia problemów spowalniających naszą pracę.

Technical Leadership. Od eksperta do lidera
Ścieżka kariery ambitnego specjalisty w branży IT wygląda zwykle tak: junior–senior–lider. Kierownictwo firmy wychodzi ze słusznego skądinąd założenia, że szefować zespołowi programistów powinien także programista, tyle że bardziej doświadczony. Takie myślenie przeważnie sprawdza się w zakresie zagadnień technicznych, ale już niekoniecznie w kwestii kontaktów międzyludzkich; to, że ktoś jest świetnym fachowcem, nie oznacza automatycznie, że ma także naturalne predyspozycje do zarządzania pracą kolegów. Na szczęście można się tego nauczyć — najlepiej od ludzi, którzy mają spore doświadczenie na stanowisku lidera technicznego i postanowili się nim podzielić.

Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce. Wydanie II rozszerzone
Przy tworzeniu projektów informatycznych ludzie muszą umieć się dogadać. Brak wspólnej wizji, świadomości istnienia innych perspektyw czy zrozumienia potrzeb pomiędzy współpracującymi stronami zawsze prowadzi do porażki. Tym bardziej w środowisku Agile, gdzie ludzie ze świata biznesu i developerzy pracują razem, zdolność do skutecznej komunikacji staje się niezwykle ważna. Można nawet powiedzieć, że umiejętności miękkie mają tam większe znaczenie niż umiejętności techniczne, które łatwiej zdobyć.

Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce
Jeśli zapytasz stu ludzi, jak wyobrażają sobie piłkę, każdy powie Ci co innego. Ile osób, tyle różnych spojrzeń na każdy temat. Dlaczego więc zakładasz, że dokładnie wiesz, czego potrzebuje Twój klient? Dlaczego zakładasz, że Twój klient wie, co masz na myśli, gdy proponujesz mu wizję nowego systemu informatycznego???

Eseje o efektywności programistów
Teksty, które zebraliśmy w tej książce, ukazywały się w magazynie Software Developer’s Journal od kwietnia 2009. do listopada 2010. roku. Z zainteresowania, które wzbudziły nasze artykuły wnioskujemy, że efektywność pracy programistów jest tematem, który nurtuje programistów chcących udoskonalać swój warsztat.